Носівчанка

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Ансамбль «Носівчанка» з керівником — Юлією Ігнатенко, листопад 2017

Ансамбль танцю «Носівчанка» — народний аматорський танцювальний колектив Носівського міського будинку культури. Заснований у 1977, народний аматорський — з 1997. Керівник — Ігнатенко Юлія Володимирівна (з 2016) і Ткаліч Анастасія Сергіївна.

Станом на травень 2019 в ансамблі виховується понад 80 артистів у основній, молодшій та підготовчих групах.

Колектив співпрацює з Народним аматорським хором Носівського міського будинку культури і має спільні художні постановки.

Історія[ред. | ред. код]

Заснований у листопаді 1977 року.

Ініціатива створення ансамблю належить Людмилі Антонович, яка приїхала працювати у Носівський будинок культури ще будучи студенткою останнього курсу Ніжинського культурно-освітнього училища.

20 років плідної праці дали свій результат, і в 1997 році колективу «Носівчанка» було присвоєне почесне звання «народний аматорський».

З листопада 2016 року керівником ансамблю є молодий, але досвідчений хореограф Юлія Ігнатенко.

Ювілейний концерт, 2017

23 листопада 2017 відбувся ювілейний концерт колективу з нагоди його 40-річчя. Колектив з ювілеєм привітали:

Відзнаки[ред. | ред. код]

Серед відзнак:

9 лютого 2019 — лауреат перших премій в номінаціях «народний танець» і «сучасний танець» XIX Міжнародного фестивалю-конкурсу «Зимова фантазія» в рамках проекту «Квітуча Україна» (м. Київ)[1]

Фото з конкурсу

16 жовтня 2021 в м.Києві відбувся Всеукраїнський конкурс мистецтв "В ритмі осені", що проходив за підтримки Національної хореографічної спілки та Міністерства культури та інформаційної політики України. Серед відзнак «Носівчанки» в номінації хореографія:[2]

  • 2 вікова категорія - лауреати 1 премії, твір «Китайські ліхтарі»
  • 2 вікова категорія - лауреати 1 премії, твір «Щедрий урожай»
  • 2 вікова категорія - лауреати 1 премії, твір «Білоруська полька»
  • 2 вікова категорія, соло Собех Олександра - лауреат 1 премії, твір «Перший політ»
  • 1 вікова категорія - лауреати 2 премії, твір «Акуна Матата»
  • 1 вікова категорія - лауреати 2 премії, твір «Ми на хвилі»

Сорок п'ять років танцювальної феєрії “Носівчанки”[ред. | ред. код]

Джерело: Катерина ГавришСорок п'ять років танцювальної феєрії “Носівчанки”, Новини Ніжина, 23 листопада 2023

Минулої суботи (11 листопада 2023) народний аматорський танцювальний колектив Носівського будинку культури “Носівчанка” великим святковим концертом відзначив своє творче сорокап'ятиріччя. Навіть тривала повітряна тривога й холодний дощ з пронизливим вітром за вікном не змогли зіпсувати святковий піднесений настрій всіх, хто того дня був присутнім на сцені чи в залі будинку культури. Адже кожен з номерів, а їх було майже тридцять, випромінював справжню феєрію танцю – яскраву, променисту, запальну й надзвичайно талановиту, які не могли залишити байдужими ні численних гостей та глядачів, ні самих виконавців…

Відшуміло свято на сцені й наразі колективі продовжує працювати у своєму звичному мистецькому ритмі – готуються до підкорення нових конкурсних висот, розучують нові хореографічні композиції та номери. Ми ж завітали на одну з репетицій “Носівчанки”, аби поговорити з її художнім керівником Юлією ІГНАТЕНКО про творчі здобутки колективу, почути, чим наразі живе колектив та які творчі завдання ставить перед собою.

— Юліє Володимирівно, можливо, Ви знаєте якийсь секрет того, яким чином “Носівчанці” вдалося зберегти своє творче довголіття та популярність?

— Думаю, секрету тут немає ніякого, просто впродовж усього цього часу ним опікувалися ті, жив світом танцю, для кого цей колектив був і професією, і покликанням, і родиною, і улюбленим заняттям. Ще зовсім юною студенткою створивши його в далекому сімдесят восьмому, Людмила Іванівна Антонович опікувалася ним впродовж усього свого професійного життя. І його популярність якраз і є результатом її багаторічної копіткої й надзвичайно виснажливої творчої діяльності, за яку Людмилі Іванівні вдячні багато наших колег-культармійців та містян.У неї був особливий талант не просто запалювати інших своєю любов'ю до танцю, а й вміти якомога ширше розкрити художній, артистичний потенціал кожного, хто приходив у цей колектив, зробити таку неймовірно талановиту постановку, яка буде зачаровувати, вестиме за собою у незвичний та казковий світ хореографії, змушуватиме сміятися й плакати від побаченого на сцені симбіозу музики і рухів…

І хоч це був перший танцювальний колектив у мистецькому житті міста й навіть району, однак вперше “Носівчанка” ризикнула вибороти собі звання народного аматорського тільки після двадцяти років сценічного життя. Зате з тої пори постійно його підтверджує. Загалом “Носівчанка” жила у моєму серці завжди. Свого часу тут виступала моя мама Ольга Феодосіївна Ігнатенко, теж працівник культури, відтак можна вважати, що якоюсь мірою це також вплинуло на мій майбутній професійний вибір. Сьогодні у цьому колективі вже давно танцюють діти й навіть внуки учасників першого складу “Носівчанки”.

— Юліє Володимирівно, чи не могли б Ви познайомити наших читачів з творчою “кухнею” “Носівчанки”. Це Ваш перший хореографічний колектив?

— Ні, до цього я вже займалася з дітками з Мрина, у тамтешньому будинку культури і зараз є дуже хороший і талановитий колектив “Лілея”, який наразі очолює Юлія Пампура. У Носівський будинок культури перейшла працювати трохи пізніше після того, як Людмила Іванівна перейшла на адміністративну роботу.

— У складі нинішньої нашої “Носівчанки” займається понад сто дітей п'яти вікових груп, продовжує розповідати Юлія Володимирівна.

– Маємо в репертуарі близько тридцяти народних і сучасних хореографічних композицій. Його постійно оновлюємо, розучуємо нові номери, з якими постійно виступаємо на домашніх та виїзних концертах, беремо участь у різноманітних конкурсах та фестивалях. Крім того, ми дуже тісно співпрацюємо з нашими вокалістами, пісенними ансамблями та співочими колективами. Це непросто, але надзвичайно цікаво й видовищно. А з малюками зараз працює теж моя колишня учениця Анастасія Ткаліч, свого часу вона теж танцювала у “Носівчанці”. Навчання у нас безплатне, але для пошиття нових танцювальних костюмів фінансово залучаємо батьків. Потім діти виростають, а костюми залишаються їхнім наступникам.

На жаль фінансове питання завжди було й залишається для культури дуже болючим. Сценічні костюми завжди були дорогим задоволенням, як, власне, і взуття. А як без них виходити на сцену? На 40-річчя колективу міська рада подарувала, було, нам грошовий сертифікат і за ці кошти ми тоді придбали для виступів чобітки та черевички. Мабуть, знаючи, що хорошого сценічного взуття багато не буває, вони й цього разу завітали до нас на ювілей з грошовим подарунком, який ми теж використаємо на реквізит.

— Чи є такий такий виступ “Носівчанки”, який запам'ятався Вам найбільше?

— Знаєте, я вважаю кожен виступ своїх вихованців, кожен фестиваль та конкурс особливим. І хвилююся за них так само, а, може, навіть більше, ніж якби сама виходила на сцену. Я ж завжди поруч з ними, відчуваю прискорені ритми їхніх сповнених хвилюванням маленьких сердечок, бачу їхні очі, які променяться радістю і щастям від вдалого виступу, від того, які їх приймає й аплодує зал, які приємні й щирі слова говорить впливове й компетентне журі. Я втішаю їх, коли їм здається, що виступили не на рівні своїх можливостей… Як тут виокремити якийсь один виступ – вони всі для мене пам'ятні. А ось наш підйом на Говерлу і справді був пам'ятним. Нам дозволили зробити це без гіда — тільки діти та батьки. Й це справді було незабутньо…

— Ну що ж, тоді ще раз найщиріше вітаємо Вас та весь колектив “Носівчанки” за святом, зичимо, що він ще довго-довго радував усіх нас своїми яскравими й талановитими виступами. Натхнення усім вам, запалу та енергії, талановитих учнів та вдячних глядачів і шанувальників. Продовжуйте й далі крок за кроком, рік за роком, підійматися на свою омріяну мистецьку Говерлу, будьте для всіх нас справді народними, нехай вам завжди щастить та вдається підкорювати усі найкрутіші мистецькі вершини..

--
Розмову записала Катерина Гавриш

«Носівчанка» – 110 танцюристів. Поміж них – музиканти і солісти[ред. | ред. код]

Джерело: http://che.cn.ua/index.php/culture/item/9185-nosivchanka-110-tantsiurystiv-pomizh-nykh-muzykanty-i-solisty

Народний аматорський танцювальний колектив (ансамбль танцю) «Носівчанка» Носівського МБК, якому виповнилось 45 років, кількістю (110 учасників, початківці – 10) і майстерністю нагадує всесоюзний ансамбль танцю ім. Бориса Мойсеєва. Або ансамбль пісні і танцю Київського військового округу, що у 60-ті роки минулого століття, напередодні виборів до Верховної Ради дав грандіозний концерт на головній сцені Носівського району, прилетівши з гастролей у Франції. Чи – Всеукраїнський ансамбль танцю ім. Павла Вірського.

Людмила, котра «Носівчанку» створила

Історія танцювального колективу, що стала багатою, почалася у листопаді 1977 року з легкої руки Людмили Антонович, котра 45 років самовіддано працювала у культурі і майже 10 років була художнім керівником «Носівчанки», виборовши високе звання – народний аматорський колектив, котре підтверджено вже 15 разів.

Будучи студенткою останнього курсу Ніжинського культосвітнього училища, була прийнята на роботу в Носівський РБК. Завдяки неординарній зацікавленості, наполегливості і майстерності, жанровому пошуку і репертуару створила танцювальний колектив з оригінальною назвою, сформувавши неординарне творче обличчя.

Старожили-танцівники, зокрема Андрій Бокотько, з радістю згадують танці у неповторній постановці Людмили Іванівни з допомогою професійних хореографів:

– Ми приходили на репетиції, як на свято танцю, що влаштовувала перший художній керівник. Раділи, що стали першопроходцями у жанрі, якого ще не було на сцені нашого будинку культури. Полонили глядачів феєрією, граціозністю, красою, що захоплювали дух. Я, займаючи посаду музичного керівника (звукооператора, звукорежисера, був і директором Носівського РБК) паралельно багато років танцював, маючи творче довголіття при двох художніх керівниках: Людмилі Антонович та Юлії Ігнатенко, – наголосив Андрій Бокотько.


«Носівчанка» з художнім керівником Юлією Ігнатенко та легендою танцю Григорієм Чапкісом

– «Носівчанка» – окраса святкових концертів, фестивалів, конкурсів різного рівня, де займає перші місця. На сцені поєднали свої долі Сергій і Валентина Власенки, Ігор та Ірина Бровки, Григорій та Юлія Коломійці. Світлана Сеник стала художнім керівником зразкового хореографічного колективу «Світлячок» міської школи мистецтв. Наталія Євсович – художнім керівником народного художнього хореографічного ансамблю «Кришталевий черевичок», – додала заслужений працівник культури України Людмила Антонович.

Юлія Ігнатенко: Висока майстерність, велика масовість

– Юлія Володимирівна – особливий художній керівник з щедрою творчою палітрою, що стало привабливим для багатьох любителів танцювати. Вона, як ніхто, перейнялася танцями, що стали сенсом її життя.

Юлія завжди сповнена творчого натхнення і нових задумів. Її муза допомагає їй створювати нові, цікаві проєкти. Численні учасники різних вікових категорій надають їй сил, натхнення та енергії для реалізації цікавих ідей. Вона – такий художній керівник відомого в Україні і за її межами народного аматорського колективу «Носівчанка», якому під силу реалізація навіть складних творчих ідей, що саме їй притаманні. Як і харизма, талант, захоплення і чарівність.

Юлія Володимирівна приділяє велику увагу не лише підготовці танців, а і поповненню репертуару. Поєднує українські народні і сучасні, запроваджує нові форми і сполучення жанрів. Зокрема, хореографічні картинки і композиції: «На поточку», «Люлі, сину мій», «Яблуневий цвіт», «Булька» (підготовча група), закарпатський дівочий танець «Карічка», «Для мами», хореографічне соло «Віра», «Нескорені», український «Козачок», «Гопак», «Ліричний», «Галя-галя» (батьки учасників) тощо.

У Юлії любов до танцю почалася ще у шкільні роки, коли була учасником учнівського танцювального колективу. Її передала мама Ольга Феодосіївна, творчий шлях котрої до танцю теж починався у дитинстві. Затим закінчила Ніжинське культосвітнє училище. Стала художнім керівником «Носівчанки», у якій танцювала донька Юлія. Була і директором РБК. Тепер Ольга Феодосіївна – організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, відповідає за концерти, які йдуть на сцені МБК і на інших майданчиках. Допомагає Юлії вести «Носівчанку» до нових переможних вершин. І вони неодмінно будуть, бо кожен танець вона готує на високому професійному рівні, враховує все до дрібниць.

Юлія Ігнатенко – молодий, але досвідчений хореограф, внесла свіжий творчий струмінь у підготовку та постановку танців. У репертуарі – від народної до сучасної хореографії. Багато уваги приділяє технічній та артистичній майстерності. Колектив налічує 110 учасників, які входять у п’ять вікових груп.

У народі кажуть: «Талановита людина талановита в усьому». Учасники «Носівчанки» не тільки гарно танцюють, а й чудово співають, зачаровують виконанням творів на музичних інструментах. Як лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів Христина Чернова (міська школа мистецтв, викладач Володимир Харчук). А учасниця старшої групи Кіра Красножона, яка не тільки прекрасно танцює, а й має неабиякий співочий талант, займає призові місця у вокальних конкурсах різного масштабу.

Учасниця основного складу, художній керівник народного аматорського оркестру духових інструментів Яна Іщук на Міжнародному фестивалі-конкурсі «Миколаївські зірки» за класичне виконання соло на ксилофоні отримала Диплом лауреата 1 премії.

Надійною підмогою Юлії Володимирівни котра танцювала на професійній сцені міста Харбін (КНР), випускниці третього покоління, є випускниця «Носівчанки» четвертого покоління Анастасія Ткаліч, котра танцювала у шоу Михайла Поплавського. Обоє художніх керівників успішно працюють з творчим колективом високого мистецького класу. Тісно поєднують роботу з іншими колективами МБК. Мають спільні постановки з народним аматорським хором (художній керівник Микола Лазаренко), народним аматорським колективом української пісні «Горлиця» (художній керівник Лариса Баклан), народним аматорським оркестром духових інструментів (художній керівник Яна Іщук) та вокальним жіночим тріо «Надія» (художній керівник Микола Костюк).

Лідерські місця, престижні нагороди

Танцювальний колектив «Носівчанка» має велику популярність не тільки у міських, а й у сільських глядачів. Бере активну участь у спільних концертах не лише у Носівці, а і в селах. А ще – культурно-освітніх заходах, що проходять в Україні і за її межами. Зокрема, лише у листопаді і грудні 2023 року – у Всеукраїнському багатожанровому фестивалі-конкурсі «Art people fest» (Черкаси), Всеукраїнському фестивалі-конкурсі мистецтв «Талановиті та незламні» (Київ), Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Зимові візерунки» (Ніжин), Міжнародному фестивалі-конкурсі «Миколаївські зірки» (Міжнародний проєкт «Чехія-Україна») дистанційно (Прага, Чехія), у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Талановитий я» (Київ). Загалом вибороли 1-2 місця. Блискуче виступали і на сценах Чернігова, Києва, Львова, Яремче, інших міст.

У верхньому ряду (в центрі) Ольга Ігнатенко, (зліва та справа) Юлія Ігнатенко та Світлана Сеник, у нижньому ряду - Андрій Бокотько, В’ячеслав Гринь, Андрій Кошель, Руслан Оксимець

– За 45 років «Носівчанка» успішно взяла участь у безлічі концертів. Її геніальні танці бачили численні глядачі майже всієї України, від Чернігова до Буковелю. Колектив неодноразово нагороджувався. 2023 року нагородний фонд становить 10 премій за престижні перемоги у фестивалях та конкурсах районного, обласного та Всеукраїнського рівнів. З них лише одна за третє, дві за друге, а сім – за перші місця. Тільки за останні 6 років Юлія Ігнатенко отримала 9 нагород різних рівнів. Пам’ятною є Подяка журі, головою якого був народний артист України Григорій Чапкіс, за перше місце у Міжнародному конкурсі-фестивалі творчості, – зазначив у своєму виступі на ювілейному концерті «Носівчанки» директор Носівського МБК, актор, режисер, поет, сценарист і соліст Вячеслав Миколайович Ворошилов.

Ювілярів вітали, кошти на дрон зібрали

З нагоди 45-річчя «Носівчанки» у міському будинку культури відбувся святковий, ювілейний благодійний концерт. Прекрасно танцювали учасники усіх вікових категорій. Іменинників своїми творами вітали: танцювальний колектив «Лілея» Мринського БК (художній керівник Юлія Пампура), народний художній колектив, хореографічний ансамбль «Кришталевий черевичок» Носівського ліцею №1 (художні керівники Наталія та Сергій Євсовичі), хореографічний колектив «Веселі краплинки» міської школи мистецтв і танцювальний колектив «Ексклюзив» центру дитячої та юнацької творчості (художній керівник Ірина Багіна).

За високі творчі досягнення знаменитого колективу і з нагоди 45-річчя начальниця відділу культури і туризму Носівської міської ради Наталія Пуха вручила художньому керівнику «Носівчанки» Юлії Ігнатенко сертифікат на 40 тис. грн. На цю суму придбали хореографічні верстати і взуття для її учасників.

Хай новий рік принесе «Носівчанці» нові творчі перемоги на конкурсних сценах!

Микола КОХАН

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]