Ляшенко Василь Іванович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Василь Ляшенко

Василь Іванович Ляшенко, (народився 12 лютого 1902, Носівка — помер 18 березня 1975, Київ) — український фізик, професор, доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри фізики напівпровідників Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1970).

Ляшенко Василь Іванович[ред. | ред. код]

Нарис у книзі Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6.

Професор, завідувач кафедри, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Народився в Носівці. В 1928 році закінчив фізико-математичне відділення Київського інституту народної освіти (тепер Київський національний університет імені Тараса Шевченка) і поступив до аспірантури Інституту фізики АН УРСР. Одночасно з навчанням в аспірантурі Ляшенко В.І. з 1930 року працював в Київському університеті асистентом, завідувачем кафедри фізичного факультету, в 1932-41 рр. спочатку в.о. доцента, а потім доцентом кафедри фізики і електрофізики. В 1945 р. повернувся до викладацької роботи в університеті за сумісництвом. Працював доцентом на кафедрі фізики напівпровідників від дня її створення в 1952 році, а з 1957-60 рр. – завідувачем кафедри.

Кандидатську дисертацію, присвячену дослідженню контактних та випрямляючих ефектів в системі метал-напівпровідник, захистив у 1935 році. В 1938 році ним першим було експериментально відкрито явища збіднення та збагачення на носії струму приконтактного шару напівпровідника. В 1956 році захистив докторську дисертацію "Вплив поверхні на електричні явища в напівпровідниках».

За роки роботи в університеті читав курси лекцій: "Фізика іонних та електронних процесів", "Електрофізика твердого тіла", "Фізика напівпровідників", оригінальний спецкурс "Фізика поверхневих явищ в напівпровідниках" та ін.; приділяв значну увагу методичній роботі, видав декілька методичних посібників.

Наукова діяльність пов'язана з дослідженнями фізичних явищ, чутливих до властивостей поверхні. Ним разом із співробітниками було експериментально доведено існування електронних станів на поверхні окисних напівпровідників, вивчались електронні явища в процесах адсорбції, було знайдено так звані адсорбційно-електричний та електродесорбційний ефекти, встановлено вплив стану поверхні на фотоелектричні властивості напівпровідників. Результати цих досліджень узагальнено в монографії "Електронні явища на поверхні напівпровідників», яка в той час була першою в Радянському Союзі монографією, присвяченою проблемам поверхневих явищ в напівпровідниках. В 1970 році за цю монографію разом з колективом співавторів був удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки. Є автором понад 100 наукових робіт та винаходів.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ляшенко Василь Іванович. // Шаблон:УРЕ — Т. 6. — 1981.
  • Фурса В. М. «Славні імена Носівщини». — Ніжин: ТОВ "Видавництво «Аспект-Поліграф», 2009. — 200 с. : іл. ISBN 978-966-340-357-1