Розмінування на Донбасі буде ефективним тільки тоді, коли відбуватиметься за абсолютно симетричним принципом по обидві лінії розмежування. Про це заявив політик та дипломат Роман Безсмертний, коментуючи наміри Верховної Ради ухвалити в першому читанні законопроект про розмінування.
«На одній і тій же ділянці розмінування має відбуватися з обох сторін одночасно. При цьому створюються певні безмінні коридори, які контролюються цивільними людьми і ОБСЄ, можливо миротворчим контингентом, щоб на них в подальшому не закладалися міни. Розміновані території мають контролюватися чи миротворчими силами, чи силами ОБСЄ. Але розмінувати та залишили їх безконтрольними не можна», – зауважив він.
При цьому Безсмертний наголосив, що Україна має дотримуватися протоколів про розмінування, підписаних у Мінську. «Україна має чітко слідувати Мінським протоколам по розмінуванню, бо це юридично сильний документ», – сказав він.
Політик нагадав, що розмінування було одним із найважчих питань у Мінському процесі. Воно постало тому, що у 2014-15 роках гинуло дуже багато людей на мінних полях, особливо під час жнив. Тому вкінці 2015 року у Мінську було підписано два протоколи про розмінування, причому до них були підкладені відповідні карти.
«Якщо з українського боку ця ситуація контрольована, є карти з чітким означенням місць замінування та зазначено види мін, то з російського боку, особливо від різних груп бойовиків, які робили закладки в 2014-15 роках, такої інформації немає. Люди продовжують гинути від мін і в 2018-му через те, що з боку окупантів лише частково були подані відповідні карто-схеми розташування мінних полів», – зазначив Безсмертний.
За його словами, найважче в цій ситуації те, що виконання робіт по розмінуванню потребує серйозних ресурсів та відповідних спеціалістів. Політик додав, що це дуже «довготривала робота, яку можна робити тільки тоді, коли більш-менш стабільна ситуація». Він переконаний, що займатися розмінуванням, коли ведуться бої, а тим більше обстріл конкретних зон, майже неможливо.
Безсмертний також повідомив, що українська сторона в 2015-16 рр. дуже активно вела розмінування, і більшою мірою виконала свої зобов’язання. Причому все це фінансувалося за рахунок і державного бюджету, і міжнародних донорів.
Водночас політик зауважив, що згідно експертного аналізу кількості закладок за наявними картами, щоб “це розмінувати, треба десь 10-15 років та мільярди доларів”.